Σάρωσε η Εθνική μπάσκετ: Κέρδισε σε φιλικό τη Βοσνία με 78-60

H Eθνική ομάδα νίκησε 78-60 την Βοσνία/Ερζεγοβίνη, σε φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της πρώτης μέρας τουρνουά που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

Με πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση και με ενισχυμένη με Σπανούλη και Μπουρούση δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες για την έναρξη του Ευρωμπάσκετ (5/09).

Το ματς ξεκίνησε με την εθνική μας να χάνει  8-4 από τους Βόσνιους αλλά στη συνέχεια με την είσοδο και του Σπανούλη και δυο απανωτά τρίποντα του αρχηγού του Ολυμπιακού  η περίοδος τελείωσε με  +6 για την Ελλάδα (22-16).

Στο δεύτερο 10λεπτο η ελληνική ομάδα κυριάρχησε και ξέφυγε με 36-20 σχεδόν έξι λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Βόσνιοι μείωσαν αλλά τελικά η εθνική μας έκλεισε  το πρώτο μέρος μπροστά με 41-2.

Πολύ καλή και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά στην 3η περίοδο να φτάνει ακόμη και στο +28 (59-31).

Στο τελευταίο 10λεπτο οι διεθνείς μείωσαν την απ΄δοσό τους και έτσι οι Βόσνιοι μείωσαν σε 51-62 και 54-63. Όταν η Ελλάδα, όμως, έπαιξε και πάλι καλή άμυνα η διαφορά έφτασε στο  +18 (76-58) και όλα είχαν τελειώσει...