Με δύο μετάλλια το ντεμπούτο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς: «Χάλκινοι» Τριανταφύλλου & Μιχαλετζάκης

Υπερήφανη η Ελλάδα

Ο Πάνος Τριανταφύλλου είναι χάλκινος Παραολυμπιονίκης στην Σπάθη και έφερε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Για δεύτερη συνεχόμενη φορά μετά το ασημένιο στο Ρίο ο Ελληνας πρωταθλητής ανέβηκε στο βάθρο.

Λίγα λεπτά μετά τη μεγάλη του επιτυχία ο Πάνος Τριανταφύλλου μίλησε στο Αθηναϊκό Μακεδονικό πρακτορείο Ειδήσεων για τα έντονα συναισθήματά του. Όπως δήλωσε αυτό το μετάλλιο το χάρηκε πολύ περισσότερο από το ασημένιο στο Ρίο καθώς... έκλεισε με νίκη!

Το δεύτερο μετάλλιό της στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μετά από το χάλκινο του Πάνου Τριανταφύλλου στη σπάθη, πανηγυρίζει η Ελλάδα, καθώς ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε την τρίτη θέση στα 100 μέτρα ελεύθερο της κατηγορίας S8 στην κολύμβηση, όπως αναφέρει και το ΑΠΕ.

Ο 22χρονος πρωταθλητής κάλυψε την απόσταση σε 58.73 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, την ώρα που ο Αυστραλός Μπεν Πόπαμ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 57.37 και ο Ρώσος Αντρέι Νικολάεφ πήρε το ασημένιο με 57.69.

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε όλες τις αναρτήσεις του eirinika.gr και του madeingreece.news