Στέφανος Τσιτσιπάς - Μαρία Σάκκαρη: Ονειρική πρόκριση και των δύο στους «32» του Australian Open (Βίντεο)

Ποιοι θα είναι οι αντίπαλοί τους στην επόμενη φάση;

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με σκορ 6-3, 3-6, 6-2, 7 τον Βίκτορ Τρόιτσκι και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Australian Open («32») για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Εκεί ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει τον Γεωργιανό Νικολόζ Μπασιλασβίλι, που επικράτησε του Ιταλού Στέφανο Τραβάλια.

Ο Τσιτσιπάς έφτασε στη νίκη-πρόκριση, σήμερα (16/01) τα ξημερώματα, ύστερα από 2 ώρες και 42 λεπτά, απέναντι στον Σέρβο πρωταθλητή, που είχε ξεκινήσει από τα προκριματικά έχοντας στο σύνολο τέσσερις σερί νίκες.

Εύκολα η Σάκκαρη στους «32»

Στους «32» του Australian Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη, νικώντας με 6-1, 6-4 την Άστρα Σάρμα από την Αυστραλία.

Η 23χρονη Ελληνίδα έφτασε σε αυτή την επιτυχία, για δεύτερη φορά στην καριέρα της, ύστερα από 67 λεπτά αγώνα, απέναντι στην αντίπαλό της που προερχόταν από τα προκριματικά, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους Έλληνες ομογενείς στις εξέδρες του Court 3.

Στον 3ο γύρο της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την Άσλεϊ Μπάρτι, Νο15 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA,  που επικράτησε με 6-2,6-3 της Κινέζας Γιαφάν Γουάνγκ, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ.