Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Λευτέρης Πετρούνιας: «Έγραψε» ιστορία με το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο (Βίντεο)

Είναι ο «άρχοντας των κρίκων».

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε, πριν από λίγο, το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των κρίκων, στο πλαίσιο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ενόργανης Γυμναστικής, που διεξάγεται στην Ντόχα.

Ο Έλληνας αθλητής έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση, αν και τραυματισμένος στον ώμο του, συγκεντρώνοντας 15.366 βαθμούς.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας «έγραψε» ιστορία αφού έγινε ένας από τους τρεις γυμναστές στην ιστορία του αθλήματος με τρία διαδοχικά χρυσά μετάλλια σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα και δη ο πρώτος σπεσιαλίστας που το καταφέρνει μέσα στον 21ο αι..

Υπενθυμίζεται ότι ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε την κορυφή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Γλασκώβη (2015) και στο Μόντρεαλ (2017).

Επίσης, ο Λευτέρης Πετρούνιας έγινε ο πολυνίκης Έλληνας γυμναστής και διεύρυνε το αήττητό του μιας κι έχει να χάσει εδώ και δυόμισι χρόνια.

Το αργυρό μετάλλιο πήρε ο Αρτούρ Ζανέτι (Βραζιλία) και το χάλκινο ο Μάρκο Λοντάντιο (Ιταλία), με 15.100 και 14.900 βαθμούς, αντίστοιχα.

(Επιμέλεια: Σωτήρης Χαραλαμπόπουλος)