Αποκλεισμός-σοκ για τη Γερμανία - Έχασε 2-0 από τη Νότια Κορέα - Σουηδία, Μεξικό, Βραζιλία κι Ελβετία στους «16» (Βίντεο)

Το πρώτο «μπαμ» στα γήπεδα της Ρωσίας έγινε.

Η χθεσινή ημέρα (27/06) θα μείνει αξέχαστη στην Εθνική Ομάδα της Γερμανίας μιας κι η ήττα από τη Νότια Κορέα με 2-0 έφερε τον αποκλεισμό της από τη φάση των «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας για πρώτη φορά από το 1938.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε ο Κιμ Γιουνγκ-Γκουόν και στο 90' +6' ο Σον Χέουνγκ-Μιν «έγραψε» το 2-0.

Έτσι, η ήττα του Μεξικού από τη Σουηδία με 3-0 ήταν «γλυκιά», καθώς αμφότερες προκρίθηκαν στους «16».

Το 1-0 έκανε ο Λούντβιγκ Αουγκουστίνσον στο 50' και το 2-0 έγινε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέας Γκράνκβιστ στο 62'.

Το αυτογκόλ του Έντσον Άλβαρεζ, στο 74', διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στον πέμπτο όμιλο, η Βραζιλία έκαμψε την αντίσταση της Σερβίας με 2-0 χάρη στα γκολ των Παουλίνιο (36') και Τιάγκο Σίλβα (68') και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τη «Σελεσάο» ακολούθησε κι η Ελβετία που αναδείχθηκε ισόπαλη, 2-2, με την Κόστα Ρίκα.

Το 1-0 έκανε ο Μπλέριμ Τζεμάιλι στο 36' κι ο Κένταλ Ουάστον έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 56'.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν εκ νέου ο Γιόσιπ Ντρμιτς στο 88 (2-1) και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπράιαν Ρουίζ διαμόρφωσε το 2-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.