Μουντιάλ 2018: «Γλυκιά» ήττα για τη Ρωσία που πέρασε στους «16» μαζί με την Ουρουγουάη - Πορτογαλία κι Ισπανία καρδιοχτύπησαν αλλά προκρίθηκαν (Φωτό & Βίντεο)

Ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια στον πρώτο και δεύτερο όμιλο.

Η διοργανώτρια του Μουντιάλ, Ρωσία, ηττήθηκε χθες (25/06) από την Ουρουγουάη με 3-0, παρ' όλα αυτά προκρίθηκε στη φάση των «16» μαζί με την ομάδα από τη Λατινική Αμερική.

Η Ουρουγουάη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους οικοδεσπότες και άνοιξε το σκορ (1-0) στο 10' με τον Λουίς Σουάρεζ.

Το 2-0 εκανε, με αυτογκόλ, ο Ντένις Τσερίσεφ στο 23' και στο 90' ο Έντινσον Καβάνι «έγραψε» το 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι του πρώτου ομίλου, η Σαουδική Αραβία επικράτησε της Αιγύπτου με 2-1 και κατετάγη τρίτη.

Οι «Φαραώ» προηγήθηκαν στο 22' με τον Μοχάμεντ Σαλάχ, αλλά οι Σαουδάραβες ισοφάρισαν (1-1) στο έκτο λεπτό των καθυστέρησεων του πρώτου μέρους χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλμάν Αλ-Φαράζ.

Οι Σαουδάραβες ήταν σαφώς ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό αποτυπώθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστέρησεων με το γκολ του Σάλεμ Αλ-Ντοσαρί.

Η τελική βαθμολογία του πρώτου ομίλου:

Στον δεύτερο όμιλο, οι ομάδες της Πορτογαλίας και του Ιράν αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να αστοχεί σε πέναλτι.

Οι Ίβηρες προηγήθηκαν με ένα απίστευτο γκολ του Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 45', αλλά οι Ιρανοί έφεραν το ματς στα ίσια (1-1) στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο πέναλτι του Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Δυστυχώς, οι Ιρανοί δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και να προκριθούν στη φάση των «16» έναντι της Ισπανίας που, κόντρα στο Μαρόκο, ήρθε ισόπαλη με 2-2.

Ο Κχαλίντ Μπουταΐμπ πάγωσε τους Ισπανούς στο 14' αλλά, πέντε λεπτά αργότερα, ο Ίσκο ισοφάρισε για τους Ισπανούς (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μαροκινοί έκαναν το 2-1 με τον Γιουσέφ Εν-Νεσίρι στο 81ο λεπτό.

Ο Ιάγκο Άσπας, όμως, «απάντησε» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έτσι Πορτογάλοι κι Ισπανοί πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.