Ασημένιος στους Παραολυμπιακούς ο Πάνος Τριανταφύλλου! Το 8ο ελληνικό μετάλλιο στο Ρίο

Το όγδοο της μετάλλιο, και τρίτο μέσα στην ημέρα, κατέκτησε η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ριο

Ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλο  στην σπάθη Β' κατηγορίας, χάνοντας στον μεγάλο τελικό από τον  Ουκρανό, Άντον Ντάτσκο. Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε με  15-7, μένοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Στην σπάθη Α' Κατηγορίας, ο Βασίλης Ντούνης αγωνίστηκε στο μικρό τελικό, διεκδικώντας το χάλκινο μετάλλιο. Δυστυχώς, δεν τα κατάφερε και έχασε 15-5 από τον Κινέζο,  Γιάνκουαν Τιάν. Ο πρωταθλητής έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου του και ηττήθηκε. Πάντως, έκανε τεράστια προσπάθεια και είναι άξιος συγχαρητηρίων.

Το μετάλλιο του Τριανταφύλλου ήταν το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στους Παραολυμπιακούς του Ρίο και 8ο συνολικά. Νωρίτερα σήμερα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Δήμητρα Κοροκίδα στη σφαίρα και η Εθνική ομάδα Μπότσια.

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε όλες τις αναρτήσεις του eirinika.gr και του madeingreece.news