Ας τους θαυμάσουμε! Σε ένα βίντεο οι καλύτερες στιγμές των κορυφαίων του τένις Τζόκοβιτς - Φέντερερ

Ολοταχώς για τον 6ο τίτλο του στο Open  της Μελβούρνης οδεύει ο Νόβακ Τζόκοβιτς, μετά τη μεγάλη νίκη που πέτυχε επί του Ρότζερ Φέντερερ με 3-1 σετ στον ημιτελικό του τουρνουά.

Για μία ακόμη φορά, με νέα τρομερή εμφάνιση, ο Σέρβος τενίστας απέδειξε ότι μακράν ο κορυφαίος στον κόσμο. Ο «Νολε» απέναντι στον «Βασιλιά» επικράτησε με 6-1, 6-2, 3-6, 6-3 και πανηγύρισε την 23η νίκη του σε 45 ματς απέναντι στο μεγάλο αντίπαλό του κι έδειξε ότι είναι έτοιμος για να προσθέσει στην πλούσια καριέρα του τον 11ο τίτλο του στον 19ο τελικό κορυφαίας διοργάνωσης.

Μόλις 54 λεπτά χρειάστηκε ο Τζόκοβιτς για να πάρει τα δύο πρώτα σετ, ο Ελβετός πάλεψε και μείωσε σε 1-2, αλλά στο τέταρτο σετ ο Σέρβος ήταν καταιγιστικός. Εφόσον το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης κατακτήσει το τρόπαιο στον τελικό θα φτάσει τους 6 τίτλους στην Αυστραλία και θα ισοφαρίσει το ρεκόρ του Ρόι Έμερσον.