Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΑΜΕΑ: Στην κορυφή του κόσμου στον ακοντισμό ο Στεφανουδάκης

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την κορυφή του αγωνίσματος σημειώνοντας μάλιστα ρεκόρ αγώνων.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την κορυφή του αγωνίσματος, όπως και το 2015 στην Ντόχα, σημειώνοντας μάλιστα ρεκόρ αγώνων.

Ο κάτοχος δύο παραολυμπιακών μεταλλίων, στην 5η βολή έστειλε το ακόντιο στα 29,51μ., επίδοση που τον έφερε στην υψηλότερη θέση του βάθρου των νικητών για δεύτερο σερί Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, όπως αναφέρει το gazzetta.gr.

Ο Στεφανουδάκης, είχε άλλη μια βολή πάνω από τα 29μ. (29,22μ. στην 6η προσπάθεια). Οι υπόλοιπες βολές του ήταν 27,57μ., 28,65μ., 28,95μ. και 27,21μ.

Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τον ελληνικό στίβο στη διοργάνωση του Λονδίνου, μετά από αυτό του Μιχάλη Σείτη στα 400μ.

Συνολικά, η Ελλάδα έχει κατακτήσει επτά μετάλλια έως τώρα στη σπουδαιότερη διοργάνωση του στίβου μετά από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κι ενώ απομένει μία ακόμη ελληνική συμμετοχή, αυτήν του Δημήτρη Ζησίδη στη σφαιροβολία F32 το απόγευμα.