Good news: Η ταινία του Λάνθιμου με την Νικόλ Κίντμαν στο επίσημο πρόγραμμα του 70ού Φεστιβάλ Καννών!

Δύο χρόνια μετά τον «Αστακό» ο Έλληνας δημιουργός επιστρέφει στο γαλλικό θέρετρο με τη νέα του ταινία, «The Killing of A Sacred Deer».

Το 70ό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Καννών μόλις ανακοίνωσε το πλήρες πρόγραμμά του στη συνέντευξη τύπου που έδωσαν ο πρόεδρος Πιερ Λεσκούρ και ο διευθυντής Τιερί Φρεμό και, όπως ήταν αναμενόμενο, η νέα ταινία του Γιώργου Λάνθιμου, «The Killing of A Sacred Deer», θα συμμετάσχει στο επίσημο διαγωνιστικό, κάνοντας την παγκόσμια πρεμιέρα της στο σημαντικότερο κινηματογραφικό φεστιβάλ του πλανήτη και διεκδικώντας τον Χρυσό Φοίνικα. 

Δύο χρόνια μετά την προηγούμενη συμμετοχή του Λάνθιμου στο επίσημο διαγωνιστικό των Καννών με τον «Αστακό», που τελικά απέσπασε το Βραβείο της Επιτροπής και έφτασε μέχρι τις υποψηφιότητες για Όσκαρ Πρωτότυπου Σεναρίου, και 8 χρόνια μετά το βραβείο του παράλληλου τμήματος «Ένα Κάποιο Βλέμμα» στον «Κυνόδοντα», ο Έλληνας δημιουργός επιστρέφει στο γαλλικό θέρετρο με τη νέα του ταινία, στην οποία συνεργάζεται εκ νέου με τον Ευθύμη Φιλίππου στο σενάριο. 

Ο Κόλιν Φάρελ διατηρεί κι εδώ τον πρωταγωνιστικό ρόλο και τον πλαισιώνουν η Νικόλ Κίντμαν και η Αλίσια Σίλβερστοουν.   

Το φετινό Φεστιβάλ των Καννών θα διεξαχθεί από τις 17 έως τις 28 Μαΐου, με πρόεδρο της επιτροπής τον Ισπανό σκηνοθέτη Πέδρο Αλμοδόβαρ. «Αντίπαλοι» του Λάνθιμου στα βραβεία θα είναι μεγάλα ονόματα του παγκόσμιου κινηματογράφου, όπως ο (δις βραβευμένος με Χρυσό Φοίνικα) Μίκαελ Χάνεκε, ο Τοντ Χέινς και η Σοφία Κόπολα. 

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα:   

Διαγωνιστικό Τμήμα 

In the Fade του Φατίχ Ακίν 

The Meyerowitz Stories του Νόα Μπόμπακ 

Okja του Μπον Τζουν Χο 

120 Beats per Minute του Ρομπίν Καμπιγιό 

The Beguiled της Σοφία Κόπολα 

Rodin του Ζακ Ντουαγιόν 

Happy End του Μίκαελ Χάνεκε 

Wonderstruck του Τοντ Χέινς 

Le Redoutable του Μισέλ Χαζαναβίσιους 

The Day After του Χονγκ Σανγκσού 

Radiance της Ναόμι Καουάσε 

The Killing of a Sacred Deer του Γιώργου Λάνθιμου 

A Gentle Creature του Σεργκέι Λόζνιτσα 

Jupiter's Moon του Κορνέλ Μαντρούτσο 

L' Amant Double του Φρανσουά Οζόν You 

Were Never Really Here της Λιν Ράμσεϊ 

Good Time των Μπένι και Τζος Σάφντι

Loveless του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ   

 

Ταινία Έναρξης 
Les Fantômes d'Ismaël του Αρνό Ντεπλεσέν   

Εκτός Διαγωνιστικού 
Blade of the Immortal του Τακάσι Μίικε 

How to Talk to Girls are Parties του Τζον Κάμερον Μίτσελ 

Visages, Villages των Ανιές Βαρντά και Tζέι Αρ   

Ειδικες Προβολές 
Twin Peaks (δύο επεισόδια από τον νέο κύκλο της σειράς) του Ντέιβιντ Λιντς 

Come Swim της Κρίστεν Στιούαρτ (μικρού μήκους) 

Top of the Lake: China Girl (ο δεύτερος κύκλος της σειράς) των Τζέιν Κάμπιον και Αριελ Κλαίμαν 

24 Frames του Αμπάς Κιαροστάμι 

Clair's Camera του Χονγκ Σανγκσού 

12 Jours του Ρεϊμόντ Ντεπαρντόν 

An Inconvenient Sequel των Μπόνι Κόεν και Τζον Σενκ 

Demons in Paradise του Τζουντ Ράτμαν 

Napalm του Κλοντ Λανζμάν 

Promised Land του Γιουτζίν Τζαρέκι 

Sea Sorrow της Βανέσα Ρεντγκρέιβ 

They της Αναχίτα Γκαζβινιζάντε   

 

Μεταμεσονύκτιες Προβολές 
Prayer Before Dawn του Ζαν-Στεφάν Σοβέρ 

The Merciless του Μπιούν Σουνγκ-Χιούν 

The Villainess του Γιουνγκ Μπιούνγκ-Τζιλ 

Ένα Κάποιο Βλέμμα (Un Certain Regard) 
Barbara του Ματιέ Αμαλρίκ 

The Desert Bride των Σεσίλια Ατάν και Βαλέρια Πιβάτο 

Closeness του Καντεμίρ Μπαλάκοφ 

Beauty and the Dogs του Κάουτερ Μπεν Χάνια 

L' Atelier του Λοράν Καντέ Fortunata του Σέρτζιο Καστελίτο 

April's Daughter του Μισέλ Φράνκο 

Western του Βαλέσκα Γκρίσεμπαχ 

Directions του Στεφάν Κομαντάρεφ 

Out του Γιόργκι Κρίστοφ 

Before we Vanish του Κιγιόσι Κουροσάουα 

The Nature of Time του Καρίμ Μουσάουι 

Lerd του Μοχάμαντ Ρασούλοφ 

Jeune Femme της Λεονόρ Σεράιγ 

Wind River του Τέιλορ Σέρινταν 

After the War της Αναρίτα Ζαμπράνο